15/08/2011

Training: R&D Division get trained in QGIS, Round 1


Latihan: Bhg. Penyelidikan & Pembangunan dapat latihan QGIS, Kali Pertama

Atas permintaan Bhg.Penyelidikan dan Pembangunan (BPP), Bahagian Maklumat Gunatanah Negara yang diwakil oleh Fadzlan dan saya sudi memberi latihan QGIS kepada beberapa pegawai BPP dalam QGIS. Maklumbalas yang diterima selepas latihan amat menggalakkan: semua bersetuju ianya wajar diperluaskan untuk manafaat lain-lain bahagian dan semua bersetuju pendekatan yang diambil telah menjanakan suasana kondusif bagi latihan tersebut antaranya:
  • Dilakukan secara teori dan aplikasi/hands-on;
  • Dihadkan kepada 8 peserta/sesi kerana dapat memberi tumpuan personal;
  • Latihan dibilik perbincangan BMGN memberi suasana informal dan mesra terus memberi keyakinan kepada peserta pendiam untuk menyuarakan soalan;
  • Diadakan tanpa manual meningkatkan konsentrasi.
Training: R&D Division get trained in QGIS, Round 1

Upon the request of the Research and development Division (R&D), the National Landuse Information Division (NLI) represented by Fadzlan and me agreed to give QGIS training to various R&D officers in QGIS. The feedbacks received were most encouraging: all agreed it should be xtended to other divisions and all agreed the approach taken to generate a condusive environment for training including: 
  • Theory and hands-on;
  • Limted to 8 participants/session to be more personal;
  • Tarining held at NLI discussion room gave an informal and friendly atmosphere and gave confidence to quiet participants to open up;
  • No manual provided made for more concentration.
Yang diajar adalah:
What was taught:
1. What is QGIS?
  • Windows OS and Ubuntu OS
  • Microsoft Office Suite and OpenOffice.org
  • Proprietary GIS and Open Source GIS
2. Where to get it on the Internet?
  • www.qgis.org
3. How to install it?
  • Windows and Ubuntu versions
4. How to update it?
  • Plugins
5. What is the basics of GIS?
  • Vector and raster
  • Point, line and polygon
  • Map  projection
6. How to create a digital paper?
  • Vector example
7. How to digitize a GIS feature?
  • Getting to know necessary icons
8. How to create and amend the metadata for that feature?
  • Attribute table
  • Table Manager
9. How to enter, add, delete and edite data?
  • Hands-on
10. How to query data and extract information?
  • Query Builder
  • OpenLayers
  • OpenStreetMaps
  • GRASS modules
Kesimpulannya, kurikulum latihan yang merangkumi tempoh 2 hari dipendekkan kepada 1 hari. Tahap latihan adalah intermediate dan diteruskan kepada advance jika peserta dapat maju ke peringkat analisis.  Memandangkan sebelum ini, kami juga telah memberi latihan QGIS kepada pegawai BOMBA,  keputusan dibuat untuk memanjangkan latihan QGIS kepada mana-mana pihak kerajaaan yang berminat ada latihan QGIS. Kalau berminat nak tahu siapa yang boleh dihubungi untuk memberi pandangan peribadi mengenai QGIS, sila rujuk disini:

To conclude, the training curriculum was a 2 day course crashed into 1 day. The level of training was intermediate followed by advice if participants wanted to proceed to analytical stage. As we had already provided training to BOMBA fire officers, a decision was made to extend training to any government agency interested in QGIS training. If interested in contacting anyone who could give a personal opinion on QGIS, refer below:

BHG.PENYELIDIKAN DAN PEMBANGUNAN, JPBD
Chua Rhan See, Dr. (rschua@townplan.gov.my)
Azlin Mujir (azlin.mujir@townplan.gov.my)
Azhari Jamal (azhari@townplan.gov.my)
Nurhayati Yeop Idris (nurhayati@townplan.gov.my)
Rohaya Daud (rohaya.daud@townplan.gov.my)
Roziyah Seleman (roziyah@townplan.gov.my)
Ezwan Adlan (ezwan@townplan.gov.my)
Suzlyna Abdul Latib (suzlyna@townplan.gov.my)
Latifah Abdul Manas, Pn.Hjh.(latifah@townplan.gov.my)
Nur Elliana Zainal Abidin (elliana@townplan.gov.my)

BHG.MAKLUMAT GUNATANAH NEGARA
Hasyhim Ahmad (hasyhim@townplan.gov.my)

No comments:

Post a comment